ciało obce w uchu dziecka

Co robić kiedy ciało obce znajdzie się w uchu dziecka?

Dzieci, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, często z ciekawości lub dla zabawy wkładają sobie do uszu różne przedmioty. Koraliki, małe klocki, fragmenty zabawek, ziarenka, kamyczki w oka mgnieniu mogą znaleźć się w uchu. 

Co robić gdy ciało obce zostanie wprowadzone do ucha dziecka? Jak zareagować, aby pomóc dziecku, a nie zaszkodzić?

Kiedy ciało obce znajdzie się w uchu dziecka należy je jak najszybciej usunąć – w przeciwnym razie może dojść do stanu zapalnego lub uszkodzenia ucha. Nie zawsze jednak możemy to zrobić samodzielnie. Pamiętajmy, że nieumiejętna próba usunięcia przedmiotu z ucha może pogorszyć sytuację, dlatego nie rób nic na siłę.

Pierwsza pomoc

  • Poproś dziecko by przechyliło głowę i delikatnie nią potrząsnęło, tak aby wprowadzony przedmiot mógł wypaść z ucha. Jeżeli nie został wprowadzony głęboko, istnieje duża szansa, że ta prosta czynność rozwiąże problem.
  • Jeżeli ciało obce leży płytko, ale pomimo przechylenia głowy i potrząsania nie wyleci, możesz spróbować delikatnie wyciągnąć ciało obce z ucha przy pomocy pęsety lub szczypczyków. 
  • Najważniejsze jest zachowanie ostrożności. Postaraj się też zachować spokój i nie tracić głowy. Twoje zdenerwowanie z pewnością udzieli się dziecku, a to tylko pogorszy sytuację.
  • Jeżeli zauważysz, że przedmiot jest trudny do usunięcia, lub próba wyciągnięcia może spowodować ból – natychmiast udaj się do lekarza! 

Na pogotowie lub do laryngologa zgłoś się wtedy, kiedy ciało obce utkwiło głęboko w uchu.

Czego nie robić kiedy ciało obce znajduje się w uchu dziecka?

  •  Nigdy nie sięgaj po patyczki higieniczne! W ten sposób możesz niechcący wprowadzić ciało obce w głąb przewodu słuchowego. Istnieje też ryzyko, że złamiesz patyczek lub uszkodzisz błonę bębenkową, co tylko pogorszy sytuację.
  • Nigdy nie próbuj samodzielnie usunąć z ucha ostrego ciała obcego! Do usunięcia takiego przedmiotu potrzebne są specjalne narzędzia otochirurgiczne i pomoc specjalisty.

Warto zadbać o to, aby w otoczeniu dziecka nie znajdowały się zbyt małe przedmioty. Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć takiej sytuacji, ale warto w miarę możliwości ograniczać takie ryzyko. Nieprzypadkowo, część zabawek przeznaczonych jest dla dzieci od określonego wieku. Z troszkę starszymi dziećmi warto rozmawiać i tłumaczyć im możliwe konsekwencje wprowadzenia ciała obcego do ucha – pamiętajmy, aby komunikat dostosować do wieku naszych pociech.

Teraz już wiesz co robić kiedy ciało obce znajdzie się w uchu dziecka. Dowiedź się też jak prawidłowo dobaćdbać o higienę uszu dziecka.

Podziel się opinią