Jak dbać o uszy latem?

Co latem w uszach piszczy? Co robić by utrzymać je w doskonałej kondycji? Czy powinniśmy zmienić coś w ich pielęgnacji i na co zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj nasz wpis i dowiedź się jak dbać o uszy latem.

Zdawać by się mogło, że infekcje uszu pojawiają się wyłącznie jesienią i zimą. Z tego powodu latem zwracamy na uszy mniejszą uwagę. Jednak wbrew powszechnym przekonaniom, o tej porze roku istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą spowodować problemy z uszami. A zatem jak dbać o uszy latem?

Najważniejsza jest profilaktyka i systematyczna higiena uszu.

To dzięki niej możemy zapobiegać gromadzeniu się w uszach nadmiaru woskowiny, a tym samym pojawieniu się czopa woskowinowego. Dolegliwość ta najczęściej doskwiera naszym dzieciom po kąpielach w basenie czy jeziorze. Jeżeli dziecko po zabawach w wodzie skarży się na zatkane czy bolsene ucho, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to objaw czopa woskowinowego. Woda, która przedostaje się do przewodów słuchowych rozmiękcza zalegającą w uszach woskowinę i powoduje zwiększenie jej objętości. Regularnie dbając o higienę uszu unikniemy tych nieprzyjemnych i często bolesnych dolegliwości. W zadbanych uszach woskowiny jest dokładnie tyle ile powinno być. 

Ale to nie koniec problemów, które mogą pojawić się latem…

Na pewno pojęcie ucho pływaka” obiło Wam się już kiedyś o uszy. 

Jest to zapalenie ucha zewnętrznego, które powstaje przede wszystkim w wyniku długiego zalegania w uszach wody i wilgoci. Stan zapalny wywołują bakterie i grzyby, powodując swędzenie, ból i gorsze samopoczucie. Może pojawić się także gorączka. 

Pływanie nie jest jedyną przyczyną tej choroby. “Ucha pływaka” można się nabawić się kiedy przebywamy w miejscach o podwyższonej wilgotności i temperaturze (np. w krajach tropikalnych). Do takich miejsc zwykle podróżujemy właśnie latem, dlatego zwracajmy na uszy szczególną uwagę. 

Co możemy zrobić, aby uniknąć “ucha pływaka”?

  • Dbajmy o odpowiednią higienę uszu oraz o to, aby nie pozostawała w nich wilgoć. Kluczowe jest właściwe osuszenie uszu po kontakcie z wodą.

Rurką Oticlin Kids do higieny uszu możemy osuszyć uszy po uprzednim ich oczyszczeniu, lub po kąpieli. Do ucha za pomocą pompki wprowadzamy powietrze, które osusza uszy i usuwa z nich resztki wilgoci.

  • Zrezygnujmy z patyczków kosmetycznych – kiedy zbyt głęboko wprowadzimy do ucha patyczek kosmetyczny może dojść do wystąpienia objawów.
  • Zwracajmy uwagę na czystość wody, w której zażywamy letnich kąpieli.
  • Jeżeli wiemy, że nasze uszy lub uszy naszego dziecka są wrażliwe i podatne na takie dolegliwości, możemy sięgnąć po specjalne zatyczki do uszu – przydadzą się szczególnie tym, którzy lubią nurkować.
  • Unikajmy przeciągów, nagłych zmian temperatur oraz pomieszczeń klimatyzowanych.

Zachowanie uszu w dobrej kondycji wymaga systematycznej i nieinwazyjnej higieny, bez względu na porę roku. Oticlin Kids do higieny uszu usuwa jedynie nadmiar woskowiny, nie podrażniając uszu. O uszy tak jak o dobrą odporność warto dbać przez cały rok.

Podziel się opinią