Co uszy mówią o zdrowiu Twojego dziecka

Co uszy mówią o zdrowiu Twojego dziecka?

Uszy dziecka służą nie tylko do słyszenia, ale również mówią o wielu ważnych rzeczach. Co uszy mówią o zdrowiu Twojego dziecka? Dowiedz się z naszego artykułu.

Zaczerwienienie uszu

Zwykle uszy się czerwienią ze względu na upał lub zawstydzenie. Mogą również wskazywać na niewydolność nadnerczy. Nadnercza odpowiadają za produkcję adrenaliny, czyli hormonu, który znamy ze stresujących sytuacji. Niewydolność nadnerczy może być przyczyną nadciśnienia tętniczego, niewydolności nerek oraz utraty masy ciała.

Jeśli uszy są nadmiernie ciepłe i czerwone, to może być zespół czerwonego ucha. Ale to naprawdę mało prawdopodobne.

Szumy lub dzwonienie w uszach

Jeśli Twoje dziecko słyszy szumy lub dzwonienie może wynikać to z nadmiernej ekspozycji na hałas. Jeśli problem jest od dłuższego czasu – skontaktuj się koniecznie z laryngologiem.

Ból ucha

Nie jest to choroba sama w sobie, ale raczej objaw innych schorzeń. Przyczyn jest wiele, ale do najpopularniejszych należą: ciało obce w uchu oraz stan zapalny. Jeśli są również powiększone węzły chłonne – możemy mieć do czynienia z infekcją. Wymioty i nudności często wskazują na uszkodzenie błony bębenkowej lub błędnika.

Jeśli wystąpił uraz – on również może być przyczyną bólu. Często ból łączy się z czyrakiem.

Co uszy mówią o zdrowiu Twojego dziecka? Ból ucha może wiązać się z zapaleniem ucha środkowego lub przewodu słuchowego lub wskazywać na zalegający zawilgocony korek woszczynowy.

Warto również pamiętać, że ból ucha może być oznaką problemów z gardłem, krtanią, jamą ustną, czy szyjną częścią kręgosłupa.

Twoje dziecko ma nietypowy kształt uszu?

Ukośne zagięcie płatna ucha może być objawem choroby wieńcowej. Dołki na płatkach uszu i wyrośla przeduszne mogą być objawem Zespołu Beckwitha i Wiedemanna. Nisko osadzone uszy mogą się wiązać z chorobami genetycznymi takimi jak zespół Downa i Turnera. Nieprawidłowy kształt uszu może świadczyć o chorobie nerek.

Co uszy mówią o zdrowiu Twojego dziecka?

Uszy, tak jak wiele części naszego ciała, mówią o wielu chorobach. Zaczerwienienie, dziwny zapach czy ból są wskazówkami różnych schorzeń, na które warto zwrócić uwagę. Obserwuj uważnie uszy swojego dziecka i reaguj konsultując z lekarzem.

Podziel się opinią