Najczęstsze błędy dotyczące higieny uszu dziecka

Najczęstsze błędy dotyczące higieny uszu dziecka

O uszy, podobnie jak o inne części ciała należy odpowiednio dbać. Nic odkrywczego, jednak higiena uszu, pomimo rosnącej świadomości Polaków, nadal pozostawia wiele wątpliwości. Pomyłki pielęgnacyjne w przypadku uszu mogą być bardzo niebezpieczne. Jakie są najczęstsze błędy dotyczące higieny uszu dziecka – sprawdź czego się wystrzegać.

Patyczki higieniczne

Prawie każdy ma je w swojej łazience, często nazywane są nawet “patyczkami do uszu”. Kiedy pojawiły się na rynku, większość z nas używała ich właśnie do czyszczenia uszu. Wielu z nas robi to do dziś. Stosowanie patyczków do czyszczenia wnętrza ucha to najczęstszy błąd dotyczący higieny uszu. Dlaczego? 

Patyczek, zamiast usuwać woskowinę, wpycha ją w głąb ucha – co może doprowadzić do powstania czopa woskowinowego. Przewód słuchowy jest naturalnie zwężony – wprowadzenie patyczka zbyt głęboko, może przepchnąć woskowiną za zwężenie i uszkodzić bębenek, doprawiając do jego pęknięcia. Takie urazy mogą nieodwracalnie pogorszyć słuch. Patyczki higieniczne używaj tylko do czyszczenia małżowiny.

Zbyt intensywne usuwanie woskowiny

Woskowina uszna cieszy się złą sławą. Jej wygląd nie jest zbyt estetyczny, dlatego wiele osób wręcz obsesyjnie ją usuwa. Wydaje nam się zbędna i niepotrzebna. Zapominamy jednak, że jest ona naturalną substancją i pełni ważne dla naszego zdrowia funkcje ochronne. Woszczyna działa jak lep – wychwytuje drobinki kurzu i inne zanieczyszczenia, stanowi barierę dla wody, aby nie przedostało się jej do ucha zbyt dużo, nawilża i natłuszcza przewód słuchowy. Paradoksalnie zbyt czyste – pozbawione woskowiny uszy, to idealne środowisko do rozwoju bakterii. Nadmiar woskowiny także jest szkodliwy, dlatego warto sięgać po produkty, które delikatnie usuwają jej nadwyżkę. 

Najczęstsze błędy dotyczące higieny uszu to czyszczenie ich patyczkami oraz zbyt intensywne usuwanie woskowiny. Jak więc dbać o uszy bezpiecznie, aby nie uszkodzić błony bębenkowej i na tyle skutecznie, aby usuwać jedynie nadmiar woskowiny?

Idealnie sprawdzi się Oticlin Kids do higieny uszu, którego skład i sposób działania pozwolą uniknąć najczęstszych błędów dotyczących higieny uszu. Rurka ze specjalistyczną formułą myjącą zakończona jest końcówką rozpylającą, której kształt uniemożliwia wprowadzenie jej w głąb ucha. Specjalistyczna formuła myjąca rozmiękcza woskowinę i wypłukuje jej nadmiar, dbając o zachowanie w uszach naturalnego środowiska. Oticlin Kids do higieny uszu umożliwia dokładne wypłukanie zalegającej woskowiny z przewodu słuchowego, bez mechanicznej ingerencji. Zaokrąglony kształt końcówki rozpylacza jest przyjemny w użyciu.

Po przepłukaniu ucha za pomocą Oticlin Kids do higieny uszu, używając pompki nienapełnionej wodą, należy wdmuchać powietrze do przewodu słuchowego, w celu usunięcia pozostałej wilgoci. To ważne, aby usuwać wodę z przewodu słuchowego, ponieważ zalegająca woda sprzyja rozmnażaniu bakterii i może prowadzić do rozwoju infekcji.

Najczęstsze błędy dotyczące higieny uszu dziecka

Regularne używanie Oticlin Kids do higieny uszu zapobiega odkładaniu się woskowiny i zablokowaniu przewodu słuchowego.

Nasze uszy są niezwykle wrażliwe – tu nie ma miejsca na pomyłki!

Podziel się opinią