6 objawów zapalenia ucha u dziecka

6 objawów zapalenia ucha u dziecka

Jeśli Twoje dziecko ma zapalenie ucha, warto znać i umieć rozpoznać objawy, aby wiedzieć, kiedy iść do laryngologa. Oto 6 objawów zapalenia ucha u dziecka.

Gorączka

Może dochodzić nawet do 40 stopni. Pamiętaj jednak, że nie musi wystąpić. Jeśli jednak się pojawi – obniżaj ją odpowiednimi syropami lub czopkami.

Ból ucha

Jeśli dziecko samo nie powie o bólu, możemy się o nim przekonać, bo dziecko będzie łapało się za ucho lub go często dotykało. Dziecko może skarżyć się również na zatkanie ucha. Na taką dolegliwość warto zastosować lek przeciwbólowy.

Rozdrażnienie

Bezsenność, brak apetytu, płaczliwość oraz rozdrażnienie. W połączeniu z gorączką to może być zapalenie ucha środkowego.

Biegunka

Wbrew temu, co się może wydawać, problemy z uchem mogą również obejmować biegunkę, wymioty oraz bóle brzucha. Dlatego nie należy się zawsze sugerować tym, że te objawy dotyczą układu pokarmowego.

Ropny wyciek z ucha

Jeśli ból ucha ustąpi, a z ucha zacznie sączyć się wydzielina oznacza to, że mogło dojść do perforacji (przerwania) błony bębenkowej,. ponieważ zbierający się w uchu płyn uwypukla obrzękniętą błonę i stąd może dojść do jej przerwania. Zrośnięcie błony bębenkowej może nastąpić samoistnie, ale przy podejrzeniu przebicia błony bębenkowej należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Niedosłuch

6 objawów zapalenia ucha u dziecka nie byłoby kompletnych bez ostatniego. Przy ostrym zapaleniu ucha głównym objawem będzie niedosłuch. To objaw wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Dziecko nie musi mieć gorączki.

Niedosłuch czyli co?

Dziecko może nie reagować na wołanie standardowym głosem. Musisz mówiąc do niego często powtarzać, a dziecko mówi głośno albo słucha głośno telewizji.

Z czego to wynika? W uchu gromadzi się wydzielina (nie ropna, jak w ostrym zapaleniu). Aby odwrócić ten proces, trzeba pozbyć się płynu z ucha.

Do najczęstszych przyczyn niedosłuchu należą: przerost migdałka gardłowego, alergiczny nieżyt nosa oraz niedoleczone albo niewłaściwie leczone ostre zapalenie ucha środkowego.

Warto pamiętać, że zapalenie ucha może obejmować ucho zewnętrze (przewód słuchowy) lub ucho środkowe.

6 objawów zapalenia ucha u dziecka

Pamiętaj, że jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka te objawy, warto skonsultować się z lekarzem. Aby uniknąć problemów z uszami, korzystaj z Oticlin Kids do higieny co drugi dzień.

Podziel się opinią