Zatkane uszy u dziecka

Zatkane uszy u dziecka

Problem zatkanych uszu u dzieci jest dość powszechny.  W niektórych przypadkach może to być bolesna dolegliwość. Zatkane uszy u dziecka powodują duży dyskomfort i rozdrażnienie. Mogą być również przyczyną trudności z nauką i gorszego samopoczucia.

Zatkane uszy u dziecka – najczęstsze objawy:

  • uczucie pełności ucha
  • szumy uszne
  • zaburzenia równowagi
  • zawroty głowy

A dlaczego uszy się zatykają i jak sobie z tym radzić?

Najczęstszym powodem zatkanych uszu jest czop woskowinowy, który powstaje w uszach z powodu nadmiernej produkcji woskowiny lub nieprawidłowej higieny uszu. Czop można usunąć przy pomocy preparatów zmiękczających woskowinę, ale najlepszym sposobem jest profilaktyka. Odpowiednia i regularna higiena uszu delikatnym preparatem czyszczącym skutecznie zapobiega powstawaniu czopów woskowinowych. Należy też zrezygnować z korzystania z patyczków higienicznych, które mogą przyczyniać się do powstawiania czopów, wprowadzając woskowinę w głąb ucha.

Kolejną przyczyną zatkanych uszu u dziecka może być katar. Silny i długotrwały bardzo często powoduje obrzęk śluzówki nosa, który z czasem może przenieść się także na śluzówkę ucha. Kiedy zatkanym uszom towarzyszy katar, jest to naturalny objaw. Pomocne mogą być inhalacje. W takim przypadku warto zadbać o odporność dziecka, najlepiej naturalnymi sposobami. Kiedy katar pojawia się często warto też przebadać zatoki i sprawdzić ich stan.

Zatkane uszy dziecka mogą pojawić się podczas podróży, zwłaszcza w trakcie jazdy samochodem lub podczas lotu samolotem. Powodem jest wówczas zmiana ciśnienia. Pomóc powinno intensywne ssanie cukierków lub żucie gumy. To ruch żuchwy podczas przełykania pomaga wyrównać ciśnienie w uszach. Dolegliwość ta zwykle nie utrzymuje się zbyt długo. Jeżeli dziecku zatykają się uszy właśnie podczas podróży, zawsze miej przy sobie cukierki.

Zatkane uszy u dziecka mogą być też spowodowane wprowadzeniem ciała obcego do ucha. Tutaj zwykle konieczna będzie wizyta u specjalisty, samodzielne usuwanie włożonego do ucha przedmiotu może być niebezpieczne. Warto zwracać uwagę na zabawki, którymi bawi się dziecko, nie mogą zawierać zbyt małych części.

Podziel się opinią