rozwój słuchy u dziecka przez zabawę

Jak rozwijać słuch u dziecka?

Prawidłowo rozwinięty słuch jest niezwykle ważny. Wpływa, między innymi, na sprawne opanowanie przez dzieci umiejętności czytania i pisania. Warto zainteresować się tematem wcześnie – zanim dziecko przystąpi do nauki. Jak rozwijać słuch u dziecka?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak rozwijać słuch u dziecka, a przy okazji świetnie się bawić — przeczytaj ten artykuł. 

Podskocz, gdy usłyszysz… dzwoneczek

Zabawa ta rozwija wrażliwość słuchową i pamięć, może być też atrakcyjną dla dziecka formą gimnastyki. Na początku wspólnie ustalamy, co robimy, kiedy usłyszymy dany dźwięk. Możemy wykorzystać instrumenty, ale świetnie sprawdzą się także przedmioty codziennego użytku. Klucze do domu, dzwoneczek, ziarna ryżu w plastikowym pojemniku, przewracanie stron książki, dotykanie nadmuchanego balona, włączanie odkurzacza lub suszarki – prawie wszystko wydaje dźwięki. Im bardziej odgłosy będą zróżnicowane, tym lepsze ćwiczenie dla słuchu. Aktywnością przy dźwięku może być podskok, przysiad, skłon, pajacyk, fikołek, przytulenie rodzica czy też buziak – to już zależy od Was. Pomysły dzieci mile widziane. Zabawa, oprócz rozwijania słuchu, to również trening kreatywności.

Memo dźwiękowe

Jak rozwijać słuch u dziecka przy pomocy gry w memory? Grajcie w memo dźwiękowe.

W sklepach możecie dostać gotowe zestawy, ale znacznie fajniej będzie zrobić je samodzielnie. Na pewno macie w domu pojemniki po ciastolinie, butelki po wodzie, jogurtach pitnych lub inne opakowania (co najmniej 8 identycznych sztuk). Jeżeli różnią się, to potrzebne wam będą także farby lub taśmy, aby opakowania wyglądały tak samo. Pamiętajmy, że ćwiczymy rozpoznawanie dźwięków i rozwijamy słuch dziecka. Jednolite opakowania uczynią zadanie trudniejszym. Do środka wsypujemy ziarenka np. kaszy, ryżu, makaron, nasiona słonecznika, koraliki. Wszystko, co przyjdzie Wam do głowy. Pojemniki trzeba zabezpieczyć — będziecie nimi potrząsać i odnajdywać pary dźwięków. Na spód opakowania możecie przykleić takie same naklejki, aby dziecko, po odnalezieniu par, samo mogło sprawdzić, czy udało mu się prawidłowo rozpoznać dźwięki.

Dźwiękowa wiadomość

To wariacja na temat zabawy w głuchy telefon z naciskiem na rozwój słuchu dziecka i umiejętność powtarzania dźwięków. Najlepiej bawić się w nią wtedy, kiedy jest nas więcej. Zaproście więc do zabawy wszystkich domowników. Uczestnicy siadają w rzędzie na dywanie. Ostatnia osoba prezentuje jakiś dźwięk, a kolejna musi go powtórzyć. Jeżeli dźwiękowa wiadomość dotrze w niezmienionej formie na sam początek rzędu, to pierwsza osoba przechodzi na jego koniec. Wiadomością może być np. naśladowanie odgłosu zwierząt, zacieranie dłoni przy uchu kolejnej osoby, pstrykanie palcami. Im dłuższa wiadomość, tym trudniej będzie zapamiętać i powtórzyć.

Teraz już wiesz jak, przy pomocy zabawy, rozwijać słuch u dziecka. Dobrze rozwinięty słuch, to łatwiejsze funkcjonowanie w grupie, lepszy start w świat nauki czytania i pisania. O słuch warto też dbać – tutaj podpowiadamy jak to robić.

Podziel się opinią