czop woskowinowy

Czop woskowinowy – jak się go pozbyć?

Twoje dziecko skarży się, że gorzej słyszy? A może jest rozdrażnione i narzeka na swędzenie lub ból ucha? Objawy te mogą oznaczać, że w uchu malucha powstał czop woskowinowy. Dowiedź się czym jest i jak najskuteczniej się go pozbyć.

Jak powstaje czop woskowinowy?

Woskowina jest naturalną, występującą w uszach substancją. Pełni w organizmie człowieka bardzo ważną rolę: chroni i nawilża przewód słuchowy, zabezpiecza ucho przed bakteriami i urazami. Zgromadzone w uszach zanieczyszczenia usuwane są wraz z woskowiną na zewnątrz ucha samoistnie. 

Zdarza się jednak, że w uszach dochodzi do nadprodukcji woskowiny. Najczęściej spowodowane jest to nadmiernym czyszczeniem uszu patyczkami lub przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku. Problem ten częściej dotyczy też uszu małych dzieci i osób, stosujących aparaty słuchowe.

Czop woskowinowy powstaje w wyniku nagromadzonej woskowiny, która staje się bardzo twarda, przez co może być trudna do usunięcia. Nagromadzona woskowina pod wpływem wody (np. u dzieci uczęszczających na basen) pęcznieje i zwiększając objętość, zatyka przewód słuchowy. Powoduje to duży dyskomfort, a nieusunięty czop może mieć bardzo szkodliwe skutki.

Jak pozbyć się czopa woskowinowego?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie środków ostrożności. Nieumiejętne próby usunięcia czopa woskowinowego mogą uszkodzić błonę bębenkową i bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jest jednak kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.

Czop można usunąć:

  • w gabinecie laryngologicznym
  • samodzielnie, regularnie oczyszczając uszy w warunkach domowych. Najlepiej za pomocą delikatnego płynu do higieny uszu.

Po usunięciu czopa bardzo ważna jest systematyczna higiena. Najkorzystniej stosować delikatne środki myjące, które nie będą podrażniać ucha. Zbyt inwazyjne metody czyszczenia lub używanie patyczków, mogą powodować zwiększenie produkcji woskowiny. Prawidłowo i regularnie oczyszczane uszy to najlepsza profilaktyka powstawania czopów woskowinowych. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Podziel się opinią