swędzące uszy u dziecka

Swędzące uszy u dziecka

Swędzące uszy u dziecka mogą być skutkiem nieprawidłowej higieny, objawem alergii lub nawet grzybicy ucha. Zwykle swędzeniu towarzyszą też inne symptomy, które mogą pomóc w określeniu przyczyny tej dolegliwości. Nie zawsze swędzenie świadczy o chorobie, ale lepiej tego nie bagatelizować i przyjrzeć się sprawie bliżej.

Swędzące uszy u dziecka – przyczyną może być alergia

Alergeny mogą powodować aktywację układu immunologicznego i uwalnianie histaminy. W ten sposób rozwija się tam stan zapalny, powstaje obrzęk i dochodzi do bólu oraz swędzenia. Dziecko w takim przypadku może skarżyć się także na pogorszenie słuchu i uczucie zatkanego ucha. Jeżeli objawy alergii nie występowały u dziecka wcześniej, koniecznie należy skontaktować się ze specjalistą. Taki stan może doprowadzić do zapalenia ucha, ponieważ zwężony kanał słuchowy jest świetnym miejscem dla rozwoju bakterii.

Swędzące uszy u dziecka z zewnątrz mogą być objawem alergii kontaktowej. Wówczas swędzeniu towarzyszy zwykle zaczerwienienie małżowiny i pieczenie. Tego typu dolegliwości mogą być spowodowane szamponami, żelami pod prysznic, kosmetykami, które miały kontakt ze skórą dziecka. W takiej sytuacji należy zmienić środki na antyalergiczne, bez zbędnych barwników czy substancji zapachowych.

Swędzące uszy u dziecka – grzybica ucha

Jeżeli swędzącym uszom towarzyszy też zaczerwienienie, przypominające rumień lub łojotokowe zapalenie skóry, wyciek z ucha i biała wydzielina, zmiany skórne, strupki, może to świadczyć o grzybicy ucha. Grzybica pojawić się może po długotrwałym stosowaniu antybiotyków lub w wyniku zalegania wody w przewodzie słuchowym. Jest też częstą dolegliwością cukrzyków. Zazwyczaj ucho jest bardzo bolesne, dziecko może też odczuwać ucisk.

Swędzące uszy u dziecka – nieprawidłowa higiena

Częstym powodem swędzenia uszu dziecka jest stosowanie patyczków higienicznych do czyszczenia ucha. Uszy są bardzo delikatne, wprowadzanie do ucha patyczka, może je podrażnić i spowodować powstawanie niewidocznych gołym okiem urazów. Ponadto fragmenty wacika (pojedyncze nitki bawełny) mogą pozostać w uchu i być źródłem stanu zapalnego oraz rozwoju infekcji. Pocieranie wnętrza kanału słuchowego patyczkiem w konsekwencji prowadzi do swędzenia. Jeżeli swędzenie uszu u dziecka jest spowodowane takim właśnie podrażnieniem, najczęściej nie towarzyszą temu silne bóle czy zaczerwienienie. Uszy mogą być tkliwe, ale nie jest to bardzo mocny ból. W takim przypadku najlepiej dać uszom odpocząć kilka dni (do momentu ustąpienia objawów) a patyczki zamienić na delikatny produkt do higieny uszu.

Podziel się opinią