zachęcić dziecko do higieny

Jak zachęcić dziecko do higieny?

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Do dbania o higienę warto zachęcić dziecko jak najwcześniej. To, co jest dla nas normą w dzieciństwie, często zostaje z nami na zawsze. Czynności, wykonywane każdego dnia, stają się po jakimś czasie oczywistością. Mycie rąk przed jedzeniem i po powrocie ze spaceru, mycie zębów po posiłkach, czy odpowiednie dbanie o uszy to najistotniejsze elementy codziennej higieny. Ale jak zachęcić dziecko do higieny i sprawić, aby te czynności były przyjemne, a tym samym przekształciły się w nawyk?

Wykorzystaj naturalną ciekawość dziecka

Opowiedz mu o tym, jakie bakterie mogą znajdować się na rękach czy w uchu i dlaczego należy je usunąć. Wyjaśnij, jakie choroby mogą powodować. Pokaż dziecku jak wyglądają te bakterie – przyjrzyjcie się im wspólnie w internecie i porozmawiajcie o tym, jaki mają kształt. Przykładowo, pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) – najczęściej odpowiedzialna za zapalenie ucha, wygląda naprawdę ciekawie. Większość dzieci będzie tematem zachwycona.

Sięgnij po gadżety, aby zachęcić dziecko do higieny

  • Szczoteczka do zębów z ulubionym bohaterem lub w ulubionym kolorze – najlepiej kupiona wraz z dzieckiem. Jeżeli samodzielnie ją wybierze, chętniej będzie z niej korzystać. 
  • Mydło do rąk o ciekawym zapachu, w fajnym opakowaniu lub działające automatycznie – po podłożeniu ręki pod dozownik, samo nałoży dziecku odpowiednią porcję. 
  • Nudne i przede wszystkim niebezpieczne patyczki higieniczne zamieńcie na Oticlin Kids do higieny uszu. Jego poręczna rurka z pompką w kształcie hipopotama zachęci dziecko do higieny ucha. Maluch, podczas kąpieli, samodzielnie może nabierać wodę do rurki, a następnie wprowadzić ją do ucha. Niemniej czynności te najlepiej wykonywać pod czujnym okiem rodzica. 

Wypracujcie rytuały 

Kiedy już wyjaśnicie dziecku, dlaczego należy myć ręce czy uszy i zaopatrzycie się w odpowiednie gadżety, dodajcie coś, co sprawi, że czynności te będą jeszcze przyjemniejsze. Może to być piosenka: “Myję zęby” lub “Mydło wszystko umyje” śpiewane wspólnie podczas kąpieli. Przybijanie “czystej piątki” czy “żółwika czyścioszka” po umyciu rąk. Takie gesty nie tylko zbliżą was do siebie i sprawią dużo frajdy, ale pomogą też w kształtowaniu dobrych, higienicznych nawyków.

Bądź wzorem

Dzieci są najlepszymi obserwatorami i naśladują nas. Szczotkujmy więc zęby razem i wspólnie myjmy ręce. 

Wszystkie te elementy zachęcą dziecko do higieny i nauczą dbania o siebie.  Dobre nawyki, zwłaszcza te dotyczące zdrowia, warto wypracować z dzieckiem od najmłodszych lat. 

Podziel się opinią