uszy zimą

Uszy zimą

Nasze uszy zimą są bardzo wrażliwym narządem. W chłodne miesiące, kiedy nieprzyjemne powietrze wdziera się w każdy kąt naszego ciała, ochrona uszu jest szczególnie ważna. Dlaczego?

Nie tylko uszy zimą marzną!

Nie jest to odkrywcze zdanie, ale bardzo często zapominamy, że około 20% naszego ciepła ucieka przez głowę. Dlatego tak ważne są nie tylko nauszniki “grzejące” uszy, ale czapka osłaniająca całą głowę.

Co więcej – zimne uszy powodują, ze temperatura całego ciała z czasem spada. Wychłodzony organizm wolniej pompuje krew, a to naraża nas na przeziębienia i infekcje (w tym uszu).

Krótko mówiąc – zimą czapka jest niezbędna!

Delikatne uszy

Uszy mają bardzo wiele zakończeń nerwowych – dlatego odczuwają chłód bardziej niż wiele innych części naszego ciała. Dodatkowo – przemrożone powietrze w naszym kanale słuchowym może drażnić błonę bębenkową, która również jest bardzo czuła.

Co ciekawe – ludzie różnie odczuwają zimno. Dla niektórych będzie to dotkliwe i niemiłe, inni prawie nie odczują chłodów.

Przemarznięte uszy – co zrobić?

Zdecydowanie nie ogrzewaj ich za szybko! Rozgrzewać należy stopniowo, np. lekko ciepłym ręcznikiem lub delikatnie rozgrzewając. Nie przykładaj niczego gorącego do uszu – nie tylko możesz się poparzyć, ale też zaszkodzić swojemu słuchowi.

Pamiętaj, że przemrożone uszy mogą zacząć boleć, możesz słyszeć dzwonienie w uszach, a w dalszej perspektywie – nawet stracić słuch!

Zimne uszy zimą? Nie tylko!

Warto pamiętać, że uszy marzną nie tylko przy ujemnych temperaturach za oknem. Chłodzenie uszu następuje również np. w zimnej wodzie. Dlatego problemy ze słuchem mają osoby często surfujące w oceanach czy chłodnych morzach. Wystawione na zimno uszy starają się ochronić utratę ciepła – zaczyna przerastać kość obok przewodu słuchowego, co prowadzi do zmniejszania się kanału słuchowego i nadprodukcji woskowiny (prowadzi co czopa woskowinowego). Egzostoza (tak się nazywa to zjawisko lub Kostniak) często nazywane jest uchem surfera, a leczenie wymaga operacji.

Dlatego tak ważne jest, aby uszy zimą trzymać w odpowiednim cieple, ale pamiętajcie również, że to przestroga na cały rok. Ciepłe uszy to podstawa zdrowia!

Podziel się opinią