Jak usuwać woskowinę z uszu dziecka?

Woskowina w uszach jest połączeniem złuszczonych komórek naskórka oraz wydzieliny gruczołów łojowych i potowych skóry przewodu słuchowego zewnętrznego.  Nie tylko chroni i nawilża skórę w uszach. Jej nadmiar może prowadzić nie tylko do bolesnych dolegliwości i pogorszenia słuchu, ale także do przewlekłych chorób. Ucho jest bardzo delikatnym narządem, dlatego usuwanie woskowiny powinno odbywać się bez gwałtownych ruchów. Oto porady jak usuwać woskowinę z uszu dziecka.

Zaleganie woskowiny w przewodzie słuchowym

Kiedy woskowina zalega w przewodzie słuchowym, może utworzyć korek woskowinowy, który będzie powodował ból, szum uszny, upośledzenie słuchu a także świąd. Ponadto korek woskowinowy może spowodować odczyn zapalny błony bębenkowej i macerację skóry.

Kiedy usuwać woskowinę z uszu?

Woskowina w uszach dzieci wydzielana jest w takich samych warunkach, jak u osób dorosłych. Nadmiar woskowiny należy usuwać regularnie, najlepiej w czasie wieczornej toalety. Prawidłowa higiena uszu dziecka polega na ich codziennym myciu – należy wykonywać delikatne ruchy małym palcem. Patyczki higieniczne są pomocne w codziennej higienie i dbaniu o uszy dziecka przy czyszczeniu ujścia przewodu słuchowego zewnętrznego. Patyczków nie należy wsuwać do przewodu słuchowego, ponieważ powoduje to ubijanie woskowiny – można także uszkodzić delikatne ściany przewodu słuchowego lub uszkodzić błonę bębenkową, co jest niezwykle bolesne i niebezpieczne (może prowadzić do poważnych powikłań). Taki zabieg może na długo zniechęcić dzieci do mycia uszu.

Alternatywne sposoby usuwania woskowiny z uszu dziecka

Czasem najmłodsi nie lubią mycia uszu. Więc jak usuwać woskowinę z uszu dziecka? Aby zachęcić je do tej czynności i wyuczyć nawyku codziennego dbania o higienę uszu, warto skorzystać z alternatywnych sposobów usuwania woskowiny z uszu. Najlepiej zrobić to za pomocą wprowadzenia do rytuału wieczornej kąpieli wyrobu medycznego do płukania uszu, w postaci pompki z rurką zawierającą specjalistyczną substancję myjącą, która w prosty i szybki sposób pomoże wypłukać nagromadzoną woskowinę z uszu. Pompka Oticlin Kids do higieny uszu zaprojektowana została w kształcie hipopotama, który zainteresuje dzieci i odwróci uwagę od nielubianego zabiegu higienicznego. Przez zabawę w czasie wieczornej toalety, korzystając z nowoczesnego Oticlin Kids do higieny uszu można rozmiękczyć woskowinę i oczyścić przewód słuchowy. Urządzenie zakończone jest końcówką rozpylającą, której kształt i rozmiar chroni przed przypadkowym wsunięciem jej zbyt głęboko do przewodu słuchowego. Pompka ssąca w kształcie hipopotama umożliwia delikatne przepłukiwanie uszu wodą zmieszaną ze specjalistyczną substancją zawartą w rurce, a następnie osuszanie, poprzez łagodne wdmuchanie powietrza do przewodu słuchowego i usunięcie pozostałej wilgoci. W ten sposób przed snem dziecko ma czyste, suche i zadbane uszy!

Podziel się opinią